İbrahim Karagöz
Social Media Manager & Copywriter

Nerdesin Söyle Bilelim

Günden güne değişen ve gelişen dijital dünyada ön plana çıkan önemli bir pazarlama mecrası var. Markaların keşfettiği ve gün geçtikçe yaygınlaşan bir trend, markalar için ciddi fırsatlar barındıran bir strateji yani lokasyon bazlı pazarlama.

Hedef kitlesinin nerede olduğunu merak eden bir pazarlama anlayışı ile verinin konum bazlı işlendiği ve kullanıcısına sürpriz deneyimler inşa eden bir pazarlama etkinliği oluştu. Uzun süre SMS tabanlı reklamları ile kullanıcıya ulaşan pazarlama trendi, mobil uygulamaların yükselişi ile birlikte fazlasıyla önem kazanmış durumda.

Satın alma noktasında veya sokakta gezen herhangi birinin etkilenmesi için oluşturulan bu pazarlama trendi,  konum bazlı uygulamalar ya da sosyal medya uygulamaları ile yönetilen lokasyon bazlı kampanyalar, Türkiye’de ve Dünya’da aktif olarak kullanılıyor.

Şöyle düşünün: Şehrin sokaklarında gezerken ne yapsam diye düşünüyorsunuz. Tam da “ ne yapsam ” diye düşünürken X markasından telefonunuza bir mesaj geliyor. Ve diyor ki: “Bize çok yakınsın. Bir kahve içmeye ne dersin? hemen gel, .” İşte o an, kullanıcı tam da ne yapacağını bilmediği anda ve de mekanınıza oldukça yakınken ona kaçırılmayacak bir önem sunmuş oluyorsunuz. Lokasyon bazlı pazarlamanın önemi tamda bu noktada ön plana çıkmış oluyor.

Lokasyon bazlı pazarlama etkinliklerinin 2020 yılında 20 milyar dolar gelir getireceği bekleniyor. Bu da markaların konum bazlı pazarlamaya ne denli önem vermeleri gerektiğini gösteriyor.

Sosyal medya mecralarına bakacak olursak, Swarm’ın yanı sıra artık Facebook, Snapchat ve Instagram’da konum kullanımını özendiren yenilikler geliştiriyor. Özellikle 2017’nin ilk aylarında Instagram’ın oluşturduğu “Konum Bazlı Filtreler” kullanıcılara farklı mekanlarda erişilmesini sağlıyor. Bu da bireyselleştirilmiş içeriğin gücünü arttırıyor. Markalar için yaratıcı bir mecra olan Instagram gibi yeni nesil uygulamalar, kullanıcının marka sadakatini güçlendirmek için konum bilgilerinden yararlanma yoluna giriyor.

Markalar doğru hedefleme ile daha az para ve zaman harcayarak insanlara daha etkin ulaşabilir. Sonuç olarak tüm bu unsurlar dikkate alındığında lokasyon bazlı pazarlama, markalar için ciddi fırsatlar barındıran bir stratejiyi meydana getirir.

Benzer Yazıları

 • Dijital Pazarlamanın Firmalar İçin Önemi

  McLuhan medyanın hızını ve yaygınlaşmasını anlatırken \"Küresel Köy\" kavramını iletişim araştırmalarının arasına koymuştur. McLuhan bu kavramı dönemin medya mecralarını analiz ederek ortaya koysa da medya yıllar...

  Dijital Pazarlamanın Firmalar İçin Önemi
 • Dünya Emoji Gününüz Kutlu Olsun

  İnsanların kendilerini ifade etmek amacıyla sözcüklerin yerine kullanmayı tercih ettiği bu global sembollerin özel bir günle kutlanmayı hakkettiği konusunda hepimiz ortak kanıdayızdır muhtemelen.. Teknolojinin Nirvana...

  Dünya Emoji Gününüz Kutlu Olsun
 • Reklam Analizi Mi O Da Ne?

  Reklam tasarım yapılmadan önce bazı ön çalışmalara ihtiyaç duyar. Reklamcı içinde bulunduğu toplumun yapısını tanımak zorundadır. Toplumun yapısını tanımadan piyasaya yeni ya da var olan bir ürünü veya hizmeti...

  Reklam Analizi Mi O Da Ne?