Hazal Kanmaz
metin yazarı

Geleneksel Pazarlama Tarihe Mi Karışıyor?

Dijital gelişmeler her alanı olduğu gibi pazarlama sektörünüde oldukça etkiliyor. Artık pazarlama ve dijital pazarlamayı birbirinden ayırmak çok mümkün değil. Bir firmanın dijitalden uzak kalarak markalaşması neredeyse olanaksızdır. Artık markalar müşterilerini, hedef kitlelerini teknoloji takip eden/etmeyen, online aalışveriş yapan/yapmayan, sosyal medya kullanan/kullanmayan olarak segmente edemiyor. Çünkü dijital dünyadan uzak duran kitle oldukça az. Artık televizyon, internet, açık hava mecralarını ayrı ayrı değil tek bir kanalda toplayıp ona göre bir kampanya yapmak gereklidir. Markalar iletişim çalışmalarını insan odaklı kurgulamak zorundadır. Hedeflerindeki insanların istekleri, ilgi alanları, zevklerini çalışamalara farklı bir boyut kazandırabilir.

Geleneksel pazarlama dediğimiz televizyon, radyo, açık hava reklamları yavaş yavaş daha geride kalmaya başlamıştır. Geleneksel pazarlama, dijital pazarlamaya göre daha maliyetlidir. Yüksek maliyet markaları geleneksel pazarlamadan uzaklaştıran bir olgudur. Dijital pazarlama her an her yerde ulaşmasına rağmen daha düşük maliyetlidir. Dijital pazarlama hem her an her yerde ulaşılabilir hemde feedback olanağı olan bir pazarlama çeşididir. Geleneksel pazarlamada markalardan tüketiciye tek yönlü bir iletişim söz konusudur. Oysa dijital pazarlamada tüketici anında marka ile iletişime geçebilir. Reklamverene yorum yapabilir, soru sorabilir, şikayetini dile getirebilir.

Geleneksel pazarlamada kampanya hazırlamak uzun ve zaman alan bir iştir. Yapılan yanlışın telafiside oldukça uğraştırıcıdır. Dijital pazarlama ise kendini kolaylıkla yenileyebilir. Ayrıca anı yakalar ve insanların dikkatini çeker. Dijital pazarlama tüketiciler ile daha samimi bir dil kullandığı için daha gerçekçidir. Geleneksel pazarlama da dil resmidir ve inandırıcı değildir.

Geleneksel müşteri hizmetleri hizmetinde, personel katı kurallara ve standart işletim prosedürlerine göre belirli roller ve süreçler gerçekleştirmekten sorumludur. Dijital bir dünyada işbirliği, müşteri hizmetleri başarısının anahtarıdır. İşbirliği, şirketler müşterileri self-servis tesisleri kullanarak sürece katılmaya davet ettiğinde gerçekleşir.

Tüm iletişim kanallarının şekillenmesinde tüketici tercihi ağırlıklı hale geldikten, içeriğin büyük kısmını tüketici üretir olduktan ve en önemlisi tüketiciler birbirleriyle istedikleri zamanda ve şekilde iletişime geçebilmeye başladıktan sonra pazarlama da kaçınılmaz ve geri dönülmez şekilde değişmek zorunda. Zihniyetimizi, değerlerimizi ve paradigmamızı topyekun değiştirmek zorundayız.

Benzer Yazıları

  • Markaları Karşılaştırmalı Mıyız?

    Markaları Karşılaştırmalı Mıyız? Günümüzde en baskın ve belki de en etkili ikna biçimi reklamdır. Reklamlar satın alma davranışımızı biçimlendirdiği gibi ürünlere karşı tutum geliştirmeden yaşam...

    Markaları Karşılaştırmalı Mıyız?