İbrahim Karagöz
Social Media Manager & Copywriter

Dünya Emoji Gününüz Kutlu Olsun

İnsanların kendilerini ifade etmek amacıyla sözcüklerin yerine kullanmayı tercih ettiği bu global sembollerin özel bir günle kutlanmayı hakkettiği konusunda hepimiz ortak kanıdayızdır muhtemelen..

Teknolojinin Nirvana seviyesine yükseldiği son dönemlerde emojiler hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Baktığımız her yerde karşımıza çıkar duruma geldiler. Bütün sosyal medya araçları, televizyon reklamları, oyuncakçılar gibi çoğu yerde onları görüyoruz. Hal böyle olunca da ister istemez emojiler artık bir kişilik kazanmayı başarmış bulunuyor. Ne kadar saçma görünürse görünsün, emoji çağımızın dilinin bir parçası ve evrensel bir anlaşma yöntemi oldu. Yalnız mesajlarda değil, gerçek hayatımızda da kendine yer buldu.

Kısa mesajlaşmada kendinizi her zaman en doğru şekilde ifade etmek kolay değildir. Aklınızdan gelen düşünceleri yazıya dökmekte sıkıntı yoktur ancak yine de hissettiklerimizi tam anlamıyla karşı tarafa aktaramayız. Çağımızın yeni dili olan emoji, yazışmaları renklendirirken hissettiklerinizi mimiklerinizle karşı tarafa aktarmanın da kolay yolunu sağlıyor. Bu küçük ikonları kullanarak sevginizi, öfkenizi, sempatinizi, şüphenizi ve daha pek çok duygunuzu iletmeniz mümkün. Harfleri ve kelimeleri kullanmadan örneğin “gülmekten gözümden yaş geldi” ya da “uykum var” diyebiliyoruz. Bazen de kalbimiz kırıldıysa, bunu yazılı ifade etmeden kırık kalp ikonuyla bu işi çözüyoruz. Üstelik bu ikonlar dünyanın her yerinde aynı anlama geliyor.

Dünyada her gün 6 milyarın üzerinde emoji ve sticker çevrimiçi mesajlaşmada kullanılıyor. Bunun en büyük sebebi çok fazla sabırsız olmamız! Sesli mesajlar, aramalar, e posta zaman alıyor. Mesajlaşma ise daha basit, emojiler ise mesajlaşmanın kendi içindeki en pratik yöntemi. Tek bir emoji, uzun bir cümlenin barındırdığı duyguları ifade edebiliyor!

Atlıkarınca ekibi olarak; üzüntümüzü, neşemizi gibi bütün durumlarımızı bize zahmet vermeden anlatan emojilerimizin günü kutlu olsun! İyi ki varsınız..

 

#worldemojiday

Yazar: İbrahim Karagöz

Benzer Yazıları

  • Nerdesin Söyle Bilelim

    Günden güne değişen ve gelişen dijital dünyada ön plana çıkan önemli bir pazarlama mecrası var. Markaların keşfettiği ve gün geçtikçe yaygınlaşan bir trend, markalar için ciddi fırsatlar barındıran bir strateji...

    Nerdesin Söyle Bilelim